Liečba VPDM

Uvedené informácie slúžia len na informačné účely. Žiadny materiál na tejto stránke nie je určený ako náhrada za odbornú lekársku radu, diagnostiku alebo liečbu. V prípade akýchkoľvek otázok vždy vyhľadajte svojho lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Čo pomáha pri liečbe VPDM?

Hoci vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (VPDM) v súčasnosti nemožno vyliečiť, existujú niektoré schválené lieky aspoň na vlhkú formu VPDM. VPDM je chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje trvalú liečbu. Pravidelné užívanie liekov umožňuje stabilizovať zrak.

AKÉ MOŽNOSTI LIEČBY SÚ DOSTUPNÉ PRE VPDM?

Pri vlhkej VPDM rastú nové krvné cievy pod sietnicou (obr. 1). Môžu tiež vrásť do sietnice a zdvihnúť ju (4). Pri pátraní po príčinách novotvorby krvných ciev pod sietnicou našli vedci mediátorovú látku a rastový faktor VEGF (anglicky: vascular endothelial growth factor). Jeho nadmerná tvorba vedie k rastu nestabilných, chorých ciev (2).

Novovytvorené cievy sú často priepustné, takže krv a tekutina sa môžu dostať do sietnice a poškodiť oblasť centrálneho videnia (žltá škvrna) (4).

Lieky proti VEGF - tiež známe ako inhibítory VEGF - sú dostupné už niekoľko rokov. Tieto lieky znižujú rast nových, nestabilných a presakujúcich krvných ciev a môžu aspoň dočasne zlepšiť alebo udržať zrak u mnohých pacientov s VPDM (1).

AKO FUNGUJE INTRAVITREÁLNA PODÁVANIE INHIBÍTOROV VEGF?

Aby sme mohli dobre fungovať a aby sme sa vyhli nežiaducim účinkom v organizme, inhibítory VEGF sa aplikujú tenkou ihlou priamo do vnútra oka do takzvaného sklovca (5) (obr. 2). Lekári hovoria aj o „intravitreálnej injekcii inhibítorov VEGF“ (intravitreálne znamená „do sklovca“) alebo o „terapii IVI“. Skratka IVI znamená „intravitreálna injekcia.“ Liečba prebieha za sterilných podmienok na operačnej sále a vo všeobecnosti sa môže vykonávať ambulantne (4).

Injekcie priamo do oka? Na prvý pohľad to môže znieť znepokojivo. Lekár však zabezpečí, aby liečba prebiehala čo najbezbolestnejšie. Po dezinfekcii oka sa podávajú znecitlivujúce očné kvapky. Ak je anestézia účinná, lekár používa takzvanú bariéru očných viečok, ktorú niektorí pacienti označujú za trochu nepríjemnú. (obr. 1)

Väčšina pacientov vníma skutočnú injekciu ako mierne pichnutie alebo ako krátky pocit tlaku alebo vôbec nič (6). "Keby som vedel, že injekcia nespôsobí bolesť, bol by som menej znepokojený." "Pomohlo by mi vedieť, že terapia sa používa už dlho a že mnohí pacienti už injekcie dobre znášajú."

REPORT PACIENTA: MOJE SKÚSENOSTI S IVI TERAPIOU
  • Keď prídem do nemocnice, najskôr sa robia rôzne predbežné vyšetrenia.

  • Okrem iného aj OCT sken, čo je vrstvový sken sietnice, ktorý ukazuje, aký veľký je edém žltej škvrny.

  • Potom sa vykoná test zraku a zmeria sa očný tlak.

  • Lekár so mnou rozoberie výsledky predbežných vyšetrení, potom mi vyšetrí oči a dohodneme sa, ako ďalej.

  • Väčšinou volíme injekciu.

  • V prípravnej miestnosti mi člen ošetrujúceho tímu dáva očné kvapky. Existujú rôzne kvapky: niektoré sú protizápalové, iné znižujú očný tlak, iné zvlhčujú oči. Samozrejme, dostanete aj kvapky, ktoré vám znecitlivia oko.

  • Teraz si dávam pokrývku hlavy, pretože IVI terapia prebieha na operačnej sále, kde musí byť všetko čo najviac bez mikróbov a sterilné. Lekár už čaká na operačnej sále.

  • Ľahnem si na chirurgické lôžko, následne sa mi dezinfikuje tvár, najmä v oblasti okolo oka.

  • Na tvári mám položenú tenkú látku s otvorom v strede, takže lekár vidí len oko, ktoré má ošetrovať.

  • Teraz dostávam opäť očné kvapky, potom sa zavádza očná svorka, ktorá mi bráni zavrieť oko počas IVI terapie.

  • Keď je očná svorka na svojom mieste, prežil som už pre mňa najnepríjemnejšiu časť zákroku.

  • Lekár potom vezme pero a označí malý bod na oku, kde sa má podať injekcia. Tu zaznamenáte len mierny tlak, ale žiadnu bolesť.

  • Keď sa injekcia podáva, vždy sa veľmi zhlboka nadýchnem a počas injekcie zadržím dych.

  • Len čo lekár skončí, vydýchnem. Samo o sebe to nebolí, ale je to len zvláštny pocit v očiach. Všetko ide veľmi rýchlo. Za 2 minúty mám hotovo.

Z tváre sa mi stiahnu handričku, potom mi vyčistia pokožku, aby nebolo vidieť žiadny roztok jódu. Klip je odstránený a opäť dostávam očné kvapky..


OBDOBIE PO LIEČBE
  • Po injekcii okamžite idem domov do tmavej miestnosti a snažím sa zaspať.

  • Ak to nepôjde, vypočujem si audioknihu a zavriem oči.

  • Akonáhle anestézia vyprchá, mám pocit, že mám v oku cudzie teleso. Ale po pár hodinách spánku je koniec.

  • Niekedy si po injekcii všimnem malé čierne bodky. Vysvetlili mi, že to nie je nič zlé, ale súvisí to so vzduchom, ktorý sa môže injekciou dostať do oka. Tieto bodky zmiznú po jednom alebo dvoch dňoch.

  • V oku v mieste vpichu sa môže vytvoriť aj červená bodka.

  • Vyzerá to trochu nebezpečne, ale je to neškodné.

  • Po týždni táto bodka zmizla.

Počas dní po injekcii používam očné kvapky na zvlhčenie a zaobídem sa bez všetkého, čo by mohlo viesť k infekcii oka: nedotýkam sa očí prstami a nenanášam make-up.

CIEĽ LIEČBY: STABILIZÁCIA ZRAKU

Keďže inhibítory VEGF účinkujú len počas určitého časového obdobia, injekcie sa musia pravidelne opakovať (2). VPDM je chronická – to znamená, že počas mnohých rokov môžu byť potrebné početné následné kontroly a injekcie, pretože ochorenie sa môže rýchlo znova aktivovať (5). Pri spoľahlivom dodržiavaní kontrolných a injekčných termínov je možné priaznivo ovplyvniť priebeh VPDM (5). Cieľom liečby vlhkej VPDM je stabilizovať zrak.

Koľkokrát si musíte podať injekciu závisí od toho, ako rýchlo sa po injekcii zlepší, stabilizuje a zhorší vaša zraková ostrosť. Spoločne so svojím očným lekárom zistíte správny interval medzi injekciami pre vás. To sa môže líšiť od jednotlivca k jednotlivcovi, ale zvyčajne je to medzi 4 a 16 týždňami.

Časté liečebné návštevy predstavujú značnú záťaž pre postihnutých pacientov s vlhkou VPDM a ich rodiny. Vedci preto okrem iného pracujú na nových liekoch, ktoré nie je potrebné podávať tak často.

INJEKČNÁ TERAPIA DO OKA – ČASTÉ OTÁZKY POSTIHNUTÝCH OSÔB, KTORÉ MÔŽU TÝKAŤ AJ VÁS

Prečo sa musí liečiť vlhká VPDM?

Ak sa VPDM nelieči, môže viesť k postupnej strate centrálneho zraku.

Ako môžem sledovať svoje oči? Koľkokrát to mám urobiť?

Pomocou Amslerovej mriežky môžete skontrolovať, či sa váš zrak mení. Amslerovu mriežku si môžete stiahnuť tu. Odporúča sa to urobiť pre každé oko individuálne každý týždeň a zaznamenať svoje pozorovania, aby ste ich mohli prediskutovať na najbližšom oftalmologickom stretnutí.

Budú injekcie do očí bolieť?

Dostanete očné kvapky na zníženie alebo zabránenie akejkoľvek bolesti z injekcie. Stále môžete cítiť bolesť alebo nepohodlie.

Môžem si po injekcii pretrieť oči?

Po injekcii by ste si nemali pretierať oči. Je veľmi dôležité vyhnúť sa kontaminácii oka po injekcii.

Môžem po injekcii použiť bežné očné kvapky?

Áno. Ak si nie ste istý, opýtajte sa svojho oftalmológa alebo ošetrujúceho tímu.

Môžem sa po injekcii kúpať alebo plávať?

Nie, ale mali by ste sa opýtať svojho oftalmológa alebo ošetrujúceho tímu, ak potrebujete podrobnejšie informácie.

Oftalmológ mi diagnostikoval pokročilú vlhkú VPDM a začal injekčnú terapiu inhibítorom VEGF. Ako dlho je potrebné pokračovať v tejto liečbe?

Takmer vo všetkých prípadoch sa liečba VEGF musí opakovať počas dlhšieho časového obdobia, aspoň v prvých rokoch liečby. Pre vás ako pacienta to vyžaduje značné časové a organizačné úsilie. Je ale dôležité, aby ste u svojho oftalmológa spoľahlivo dodržiavali termíny vyšetrení a liečby, aby sa váš zrak stabilizoval alebo dokonca zlepšil (7).

Zdroje:

  1. Behandlung/Therapie [Treatment/therapy]. Dostupné online na: https://www.amd-netz.de/makuladegeneration/behandlung-und-therapie (upravené 8. 11. 2021).

  2. Die Altersabhängige Makuladegeneration (AMD) [Age-related macular degeneration (AMD)]. Brochure of the German Ophthalmological Society (as of: 2018). Dostupné online na: https://www.dog.org/wp-content/uploads/2009/12/amd-stand-2018.pdf (upravené 6. 11. 2021).

  3. Hennighausen U et al. Altersabhängige Makuladegeneration [Age-related macular degeneration] Geriatrie-Report [Geriatrics Report] 2021; 16(2): 16-20. Dostupné na: https://www.amd-netz.de/sites/default/files/Bilder/Expertenseite/Partnernachrichten/

  4. 20021_05_28_Altersabh%C3%A4ngige_Makuladegeneration_Geriatrie_Report_Springer_Medizin_Ausgabe_2-2021_S16-20.pdf (upravené 8. 11. 2021)

  5. Altersabhängige Makuladegeneration [Age-related macular degeneration]. Dostupné online na: https://www.gesundheitsinformation.de/altersabhaengige-makuladegeneration-amd.html(retrieved 8. 11. 2021)

  6. Intravitreale Injektion von VEGF-Hemmern (IVOM-Therapie) [Intravitreal injection of VEGF inhibitors (IVI therapy)]. Dostupné online na: https://www.amd-netz.de/makuladegeneration/behandlung-und-therapie/ivom (upravené 10. 11. 2021)

  7. Dr med. Sönke Baumüller: Die Altersabhängige Makuladegeneration – ein Leitfaden für Betroffene [Age-related macular degeneration - a guide for those affected]. Books on Demand, Norderstedt. ISBN 978-3-7392-2528-9

  8. Stahl A: Diagnostik und Therapie der altersabhängigen Makuladegeneration [Diagnostics and treatment of age-related macular degeneration]. Deutsches Ärzteblatt 2020; 117: 513-519. Dostupné online na: https://www.aerzteblatt.de/archiv/214716/Diagnostik-und-Therapie-der-altersabhaengigen-Makuladegeneration (upravené 11. 11. 2021)

M-SK-00002095

KontaktGlobálna stránkalinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubePersonalizované zdravotníctvoFarmaceutické riešeniaTerapeutické oblastiKariéraPríbehyPrávne prehlásenieOchrana osobných údajovVšeobecné obchodné podmienkyKódex správania dodávateľov spoločnosti RocheHlásenie nežiaducich účinkov